autor: radca prawny Michał Szefliński - prawnik Konin

KIEDY NASTĘPUJE PRZEDAWNIENIE, CO ZAWIESZA I PRZERYWA JEGO BIEG?

Blog

03 października 2021
przedawnienie radca prawny konin adwokat prawnik konin

Blog prowadzony przez prawnika z Konina - radcę prawnego Michała Szeflińskiego. Jeżeli jesteś zainteresowany moją pomocą w rozwiązaniu Twojego problemu prawnego - skontaktuj się ze mną - zakładka Kontakt (kliknij tutaj).

 

Przedawnienie

 

W najprostszym ujÄ™ciu przedawnienie polega na tym, że po upÅ‚ywie okreÅ›lonego terminu można uchylić siÄ™ od zaspokojenia roszczenia. Jest to instytucja prawa cywilnego, która sÅ‚uży stabilizacji obrotu prawnego, usuniÄ™ciu stanu niepewnoÅ›ci. Wierzyciel może skutecznie dochodzić swojego roszczenia na drodze sÄ…dowej w okreÅ›lonym terminie, a po jego upÅ‚ywie dÅ‚użnik może podnieść zarzut przedawnienia - i tym samym uwolnić siÄ™ od koniecznoÅ›ci speÅ‚nienia ciążącego na nim zobowiÄ…zania.

Zarzut przedawnienia dÅ‚użnik musi podnieść sam - nie może zrobić tego za niego z urzÄ™du sÄ…d, czy inny organ rozstrzygajÄ…cy w sprawie. Zarzut taki można zgÅ‚osić wierzycielowi na etapie przedsÄ…dowym (najlepiej na piÅ›mie - ze wzglÄ™dów dowodowych) lub też już na etapie postÄ™powania sÄ…dowego. 

 

Na skutek przedawnienia (upÅ‚ywu terminu) roszczenie nie wygasa. Istnieje ono nadal i może zostać przez dÅ‚użnika zaspokojone, o ile taka jest jego wola. Jeżeli jednak dÅ‚użnik podniesie zarzut przedawnienia, to wierzyciel nie może za pomocÄ… Å›rodków prawnych przymusić go do zaspokojenia roszczenia. 

 

Należy pamiÄ™tać, że jeżeli dÅ‚użnik dobrowolnie zaspokoi roszczenie, które ulegÅ‚o już przedawnieniu, nie może nastÄ™pnie żądać zwrotu speÅ‚nionego Å›wiadczenia. W zwiÄ…zku z tÄ… zasadÄ… dobrÄ… praktykÄ… jest dokÅ‚adne sprawdzenie, czego dotyczy na przykÅ‚ad wezwanie do zapÅ‚aty, które otrzymaliÅ›my, zanim zapÅ‚acimy. Dotyczy to choćby sytuacji, w których dÅ‚użnicy dostajÄ… pisma z wezwaniem do zapÅ‚aty okreÅ›lonych kwot wraz z wysokimi odsetkami od firm windykacyjnych, które zakupiÅ‚y takie wierzytelnoÅ›ci od firm pożyczkowych, operatorów telefonicznych itd. Zdarza siÄ™, że wezwania takie dotyczÄ… wierzytelnoÅ›ci, które ulegÅ‚y już przedawnieniu, i zamiast pÅ‚acić, dÅ‚użnik może podnieść taki wÅ‚aÅ›nie zarzut.

 

W Kodeksie cywilnym mamy do czynienia z ogólnymi terminami przedawnień, a także z terminami szczególnymi, właściwymi dla danego rodzaju zobowiązania.

 

Terminy ogólne:

  1. podstawowy termin przedawnienia - 6 lat,
  2. dla roszczeÅ„ o Å›wiadczenia okresowe - 3 lata,
  3. dla roszczeÅ„ zwiÄ…zanych z prowadzeniem dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej - 3 lata.

 

Terminy szczególne przewidziane mogÄ… być w przepisach regulujÄ…cych dany stosunek zobowiÄ…zaniowy, na przykÅ‚ad niektóre roszczenia zwiÄ…zane z najmem przedawniajÄ… siÄ™ z upÅ‚ywem roku, podobnie roszczenie o zwrot zadatku (roszczenie z umowy przedwstÄ™pnej), natomiast dla roszczeÅ„ pracodawcy i pracownika ze stosunku pracy przewidziano termin 3 lat przedawnienia. 

 

Zawieszenie biegu przedawnienia

 

Zawieszenie biegu przedawnienia polega na tym, że termin ten nie zaczyna biec, bÄ…dź już biegnÄ…cy zostaje wstrzymany, ze wzglÄ™du na zaistnienie pewnych okreÅ›lonych przepisami okolicznoÅ›ci. Okresu zawieszenia nie wlicza siÄ™ do biegu terminu przedawnienia, a po ustaniu przyczyny zawieszenia termin przedawnienia biegnie dalej (sumuje siÄ™ okres sprzed zawieszenia i po nim - termin nie biegnie na nowo!).

 

Przypadki zawieszenia biegu przedawnienia:

  1. co do roszczeń, które przysługują dzieciom przeciwko rodzicom – przez czas trwania władzy rodzicielskiej,
  2. co do roszczeń, które przysługują osobom niemającym pełnej zdolności do czynności prawnych przeciwko osobom sprawującym opiekę lub kuratelę – przez czas sprawowania przez te osoby opieki lub kurateli,
  3. co do roszczeń, które przysługują jednemu z małżonków przeciwko drugiemu – przez czas trwania małżeństwa,
  4. co do wszelkich roszczeń, gdy z powodu siły wyższej uprawniony nie może ich dochodzić przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw danego rodzaju – przez czas trwania przeszkody.

 

Przerwanie biegu przedawnienia

 

Przerwanie biegu przedawnienia, w odróżnieniu od zawieszenia, skutkuje tym, że po jego zajÅ›ciu termin przedawnienia biegnie na nowo. 

 

Zdarzenia skutkujÄ…ce przerwaniem biegu przedawnienia:

  1. każda czynność przed sÄ…dem lub innym organem powoÅ‚anym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeÅ„ danego rodzaju albo przed sÄ…dem polubownym, przedsiÄ™wziÄ™ta bezpoÅ›rednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia,
  2. wszczęcie mediacji,
  3. uznanie roszczenia przez osobÄ™, przeciwko której przysÅ‚uguje. 

 

Wskazane w punkcie pierwszym czynności to:

  • wniesienie pozwu,
  • zÅ‚ożenie wniosku o zawezwanie do próby ugodowej przed sÄ…dem,
  • zÅ‚ożenie wniosku o ustanowienie peÅ‚nomocnika z urzÄ™du do sporzÄ…dzenia i wniesienia pozwu,
  • zgÅ‚oszenie w procesie zarzutu potrÄ…cenia wierzytelnoÅ›ci wzajemnej przez pozwanego wierzyciela,
  • zÅ‚ożenie wniosku o nadanie tytuÅ‚owi egzekucyjnemu klauzuli wykonalnoÅ›ci,
  • zgÅ‚oszenie wierzytelnoÅ›ci w toku postÄ™powania upadÅ‚oÅ›ciowego,
  • zÅ‚ożenie wniosku do komornika  o wszczÄ™cie egzekucji.

 

Odnośnie punktu trzeciego wyróżnia się dwie postacie uznania prowadzącego do przerwania biegu przedawnienia

  • uznanie wÅ‚aÅ›ciwe - bÄ™dÄ…ce umowÄ…, w której dÅ‚użnik stanowczo oÅ›wiadcza, że jego dÅ‚ug istnieje w okreÅ›lonej wysokoÅ›ci,
  • uznanie niewÅ‚aÅ›ciwe - bÄ™dÄ…ce oÅ›wiadczeniem dÅ‚użnika, które nie wprost, lecz poÅ›rednio wskazuje na istnienie dÅ‚ugu, np. proÅ›ba o rozÅ‚ożenie na raty, o przedÅ‚użenie terminu spÅ‚aty.

 

Przerwanie biegu przedawnienia to cenny oręż dla wierzyciela, który zabezpiecza go przed utratÄ… możliwoÅ›ci dochodzenia roszczenia. Dlatego tak istotnym dla niego jest zÅ‚ożenie w odpowiednim czasie pozwu do sÄ…du, ewentualnie na przykÅ‚ad dokonanie zawezwania do próby ugodowej.

 

 

Zapraszam do kontaktu.

 

autor: radca prawny Michał Szefliński

 

PRZEDAWNIENIE

664963433

664 963 433

radca prawny Konin
radca prawny Konin

Al. 1 Maja 11/18

62-510 Konin

Przed wizytÄ… proszÄ™ o kontakt telefoniczny

              nr konta bankowego

              77 1240 1415 1111 0011 0482 6231

             

                tel. 664 963 433                 

             

 

                kancelaria@radca-szeflinski.pl

 

Kontakt ze mnÄ…

Jestem tutaj

Radca prawny z Konina, gdzie mieszkam i pracujÄ™. Na pierwszym 

miejscu zawsze stawiam interes i

dobro klienta.

O mnie