autor: radca prawny Michał Szefliński - prawnik Konin
OCHRONA WIERZYCIELA PRZED UKRYCIEM MAJĄTKU PRZEZ DŁUŻNIKA
tel. 664963433
Artykuł
Blog prowadzony przez prawnika z Konina - radcę prawnego Michała Szeflińskiego. Jeżeli jesteś zainteresowany moją pomocą w rozwiązaniu Twojego problemu prawnego - skontaktuj się ze mną - zakładka Kontakt (kliknij tutaj).
Czym jest skarga pauliańska?
Skarga pauliańska (actio pauliana) jest rodzajem powództwa, które ma za zadanie chronić wierzyciela przed próbą ukrycia majątku przez dłużnika. Znajdzie zastosowanie w sytuacji, gdy dłużnik stara się wyzbyć swego majątku, a tym samym uniemożliwia wierzycielowi zaspokojenie się z tego majątku, a więc czynność taka dokonana jest z jego pokrzywdzeniem. Wierzyciel może wówczas domagać się uznania czynności, powodującej uszczuplenie majątku dłużnika, za nieskuteczną wobec niego.
Czynnościami, które mogą zostać uznane za dokonane z pokrzywdzeniem wierzyciela, są na przykład:
Dodatkowo Kodeks cywilny w art. 1022 przewiduje jeszcze inny, choć zbliżony, przypadek ochrony wierzyciela. Otóż jeżeli spadkobierca odrzucił spadek z pokrzywdzeniem wierzycieli, każdy z wierzycieli, którego wierzytelność istniała w chwili odrzucenia spadku, może żądać, ażeby odrzucenie spadku zostało uznane za bezskuteczne w stosunku do niego według przepisów o ochronie wierzycieli w razie niewypłacalności dłużnika.
Skarga pauliańska jest więc powództwem, które realizowane jest poprzez złożenie pozwu. Pozywa się osobę trzecią, która uzyskała korzyść od dłużnika kosztem wierzyciela (z jego pokrzywdzeniem - bo wskutek czynności z osobą trzecią dłużnik stał się niewypłacalny, albo niewypłacalność powiększyła się).
Aby skorzystać z tego powództwa, muszą zostać jednak spełnione dodatkowe warunki:
Należy przy tym pamiętać o jednej ważnej zasadzie - jeżeli wskutek czynności prawnej dokonanej przez dłużnika z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową bezpłatnie (darowizna), wierzyciel może żądać uznania czynności za bezskuteczną, chociażby osoba ta nie wiedziała i nawet przy zachowaniu należytej staranności nie mogła się dowiedzieć, że dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli.
Okres przedawnienie w przypadku skargi pauliańskiej wynosi 5 lat od czynności, która została dokonana z pokrzywdzeniem wierzyciela.
W przypadku wskazanego powyżej odrzucenia spadku termin ten jest krótszy i wynosi 3 lata.
Domniemania
W przypadku skargi pauliańskiej mamy do czynienia z kilkoma domniemaniami. Są to pewnego rodzaju przypuszczenia, które dopóty obowiązują, dopóki nie zostaną obalone.
Domniemania te są następujące:
Wyrok
Jeżeli sąd stwierdzi, że powództwo obejmujące skargę pauliańską jest zasadne, wyda wyrok uznający daną czynność dłużnika za bezskuteczną wobec wierzyciela, który złożył pozew. Oznacza to, że wierzyciel ten może na przykład prowadzić egzekucję z darowanej nieruchomości tak, jak gdyby nadal była własnością dłużnika, pomimo, że formalnie stanowi ona już własność osoby trzeciej. Nieruchomość taka może zostać choćby zajęta przez komornika i w drodze licytacji komorniczej sprzedana, a uzyskana suma zostanie przeznaczona na spłatę zadłużenia wierzyciela.
Osoba trzecia, która uzyskała korzyść, może zapobiec jednak tak samemu procesowi, jak i późniejszej egzekucji, na dwa sposoby:
Zapraszam do kontaktu.
autor: radca prawny Michał Szefliński
Prowadzę sprawy na terenie właściwości wszystkich sądów w Polsce, w szczególności w następujących miastach:
Konin
Koło
Turek
Słupca
Al. 1 Maja 11/18
62-510 Konin
Przed wizytą proszę o kontakt telefoniczny
nr konta bankowego
77 1240 1415 1111 0011 0482 6231
tel. 664 963 433
kancelaria@radca-szeflinski.pl
Kontakt ze mną
Jestem tutaj
Radca prawny z Konina, gdzie mieszkam i pracuję. Na pierwszym
miejscu zawsze stawiam interes i
dobro klienta.
O mnie
Prowadzę sprawy na terenie właściwości wszystkich sądów w Polsce, w szczególności w następujących miastach:
Konin
Koło
Turek
Słupca