autor: radca prawny Michał Szefliński - prawnik Konin
Czy w trakcie toczącej się sprawy rozwodowej można już dostawać alimenty?
tel. 664963433
Artykuł
Blog prowadzony przez prawnika z Konina - radcę prawnego Michała Szeflińskiego. Jeżeli jesteś zainteresowany moją pomocą w rozwiązaniu Twojego problemu prawnego - skontaktuj się ze mną - zakładka Kontakt (kliknij tutaj).
Alimenty przed wyrokiem rozwodowym
Podstawowe informacje co do alimentów zostały przeze mnie zawarte w innym artkule, do którego odsyłam (klik).
Alimenty co do zasady mogą zostać zasądzone najwcześniej dopiero w wyroku rozwodowy, bądź później - już po orzeczeniu rozwodu. Jednakże składając pozew rozwodowy, czy też składając odpowiedź na pozew rozwodowy (albo też na dalszym etapie postępowania), można dodatkowo złożyć wniosek o udzielenie zabezpieczenia alimentów na czas trwania sprawy rozwodowej.
Złożenie takiego wniosku spowoduje, że sąd będzie musiał się zając tą sprawą w pierwszej kolejności ("bezzwłocznie"). Jeżeli wniosek o udzielenie zabezpieczenia będzie prawidłowo uzasadniony, a także wysokość zabezpieczenia będzie właściwie wskazana i wykazana, sąd zasądzi od drugiej strony alimenty płatne co miesiąc, przez cały czas trwania procesu.
Uzyskanie wskazanego zabezpieczenia okazać się może szczególnie istotne w sytuacji, gdy małżonek w związku z wszczęciem sprawy o rozwód zaprzestaje przekazywania środków na utrzymanie dziecka, a samo postępowanie, choćby ze względu na stopień skomplikowania sprawy, będzie toczyło się przez dłuższy czas.
Dodatkowo należy pamiętać, że postanowienie sądu o udzieleniu zabezpieczenia alimentów jest natychmiast wykonalne. Oznacza to, ze w razie, gdyby małżonek zobowiązany nie płacił alimentów, druga strona może złożyć wniosek do komornika o wyegzekwowanie należności.
Zabezpieczenie potrzeb rodziny
Innym rodzajem zabezpieczenia, jakiego można domagać się w trakcie trwania postępowania rozwodowego, jest zabezpieczenie potrzeb rodziny. Zgodnie z art. 27 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:
Oboje małżonkowie obowiązani są, każdy według swych sił oraz swych możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli. Zadośćuczynienie temu obowiązkowi może polegać także, w całości lub w części, na osobistych staraniach o wychowanie dzieci i na pracy we wspólnym gospodarstwie domowym.
Powyższy przepis jednoznacznie wskazuje, że w trakcie trwania małżeństwa, a więc aż do czasu prawomocnego orzeczenia rozwodu, każdy z małżonków ma obowiązek między innymi łożyć środki finansowe na zaspokojenie potrzeb rodziny. Można w związku z tym wnioskować do sądu, aby ten udzielił stosownego w tym zakresie zabezpieczenia na czas postępowania rozwodowego.
Jednocześnie zabezpieczenie takie dotyczy potrzeb całej rodziny. W związku z tym okazać się może, że w konkretnej sytuacji takie zabezpieczenie będzie korzystniejsze finansowo dla składającego wniosek - wysokość zabezpieczenia na wszystkich członków rodzinny może być w tym przypadku wyższa, niż zabezpieczenie alimentów na dziecko.
Zapraszam do kontaktu.
autor: radca prawny Michał Szefliński
Prowadzę sprawy na terenie właściwości wszystkich sądów w Polsce, w szczególności w następujących miastach:
Konin
Koło
Turek
Słupca
Al. 1 Maja 11/18
62-510 Konin
Przed wizytą proszę o kontakt telefoniczny
nr konta bankowego
77 1240 1415 1111 0011 0482 6231
tel. 664 963 433
kancelaria@radca-szeflinski.pl
Kontakt ze mną
Jestem tutaj
Radca prawny z Konina, gdzie mieszkam i pracuję. Na pierwszym
miejscu zawsze stawiam interes i
dobro klienta.
O mnie
Prowadzę sprawy na terenie właściwości wszystkich sądów w Polsce, w szczególności w następujących miastach:
Konin
Koło
Turek
Słupca