autor: radca prawny Michał Szefliński - prawnik Konin
Kiedy i jak podzielić spadek?
tel. 664 963 433
Artykuł
Blog prowadzony przez prawnika z Konina - radcę prawnego Michała Szeflińskiego. Jeżeli jesteś zainteresowany moją pomocą w rozwiązaniu Twojego problemu prawnego - skontaktuj się ze mną - zakładka Kontakt (kliknij tutaj).
Na czym polega dział spadku?
Z chwilą śmierci spadkodawcy następuje otwarcie spadku. Spadkobiercy wchodzą w całokształt sytuacji prawnej spadkodawcy - dotyczy to tak należących do niego praw, jak i obowiązków. Szerzej omówiłem tę kwestię w artykule o spadku (kliknij tutaj).
Jeżeli jest kilku spadkobierców i przyjęli oni spadek, lub też nie odrzucili go w ustawowo ustalonym terminie sześciu miesięcy, wówczas stają się współwłaścicielami całego majątku spadkodawcy (łącznie z długami spadkowymi). To zagadnienie zostało również przeze mnie omówione w osobnym artykule na temat przyjęcia i odrzucenia spadku (kliknij tutaj).
Dział spadku ma na celu zakończenie współwłasności, jaka zachodzi między spadkobiercami. Więź ta powoduje, że spadkobiercy nie mogą samodzielnie dysponować składnikami masy spadkowej - muszą wszyscy w tym współdziałać.
Dodatkowo wraz z działem spadku zachodzą również zmiany w zakresie odpowiedzialności za długi spadkowe. Otóż do chwili dokonania działu spadku każdy ze spadkobierców odpowiada za całość długów spadkowych ze swojego majątku. Po dokonaniu działu odpowiada on za długi spadkowe tylko do wielkości udziału, jaki mu przypada w spadku.
Dział spadku nie jest obowiązkowy, ale jak widać, jest zazwyczaj w interesie spadkobierców.
Jak dokonać działu spadku?
Działu spadku można dokonać na dwa sposoby:
Aby dokonać działu spadku w drodze umowy, wszyscy spadkobiercy muszą być zgodni co do tego, w jaki sposób spadek ma zostać podzielony. Należy ustalić, czy ma nastąpić podział fizyczny rzeczy, czy też ich sprzedaż i podział uzyskanych środków, a może rzeczy ze spadku mają przypaść niektórym spadkobiercom, a pozostali mają zostać spłaceni? Możliwości jest kilka.
Umowa, na podstawie której nastąpi podział masy spadkowej, może przybrać dowolną formę, o ile przepisy nie wymagają formy szczególnej. Taką formą szczególną będzie na przykład forma aktu notarialnego, która jest niezbędna w przypadku, gdy umowa działu spadku obejmuje nieruchomość. Podobnie sprawa wygląda w przypadku własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu.
Jeżeli przepisy nie wymagają formy szczególnej, umowa może zostać zawarta nawet w formie ustnej. Należy jednak zaznaczyć, że z ostrożności warto praktykować formę pisemną w takich sytuacjach - ze względu na łatwiejsze udowodnienie w przyszłości, jakie strony były częścią umowy, oraz jakie postanowienia w niej zawarły. Umowa sporządzona w formie pisemnej daje większą gwarancje, niż poleganie na ludzkiej pamięci.
W sytuacji, gdy spadkobiercy nie mogą dojść do porozumienia, jedynym sposobem na rozwiązanie współwłasności i dział spadku jest droga postępowania sądowego. Wniosek o sądowy dział spadku może złożyć każdy ze spadkobierców, i można to zrobić w dowolnym terminie - nie ma tutaj okresu przedawnienia.
Do wniosku o dział spadku należy dołączyć spis inwentarza. W przypadku, gdy nie został on sporządzony, należy wskazać majątek, który ma być przedmiotem działu.
Jeżeli spadkobiercy zgodnie wskażą wartość przedmiotów, które mają ulec podziałowi, to sąd jest związany tym ustaleniem wartości. W sytuacji, gdy zajdzie jakakolwiek rozbieżność w tej kwestii między spadkobiercami, to sąd ustala wartość - na przykład przy pomocy opinii biegłego.
Sąd może dokonać podziału majątku spadkowego w następujący sposób:
Sąd jest związany sposobem podziału wskazanym przez spadkobierców, o ile są oni w tym względzie zgodni, a także, gdy sposób przez nich wskazany nie jest sprzeczny z zasadami współżycia społecznego, oraz nie narusza uzasadnionego interesu upoważnionych osób.
Zapraszam do kontaktu.
autor: radca prawny Michał Szefliński
Prowadzę sprawy na terenie właściwości wszystkich sądów w Polsce, w szczególności w następujących miastach:
Konin
Koło
Turek
Słupca
Al. 1 Maja 11/18
62-510 Konin
Przed wizytą proszę o kontakt telefoniczny
nr konta bankowego
77 1240 1415 1111 0011 0482 6231
tel. 664 963 433
kancelaria@radca-szeflinski.pl
Kontakt ze mną
Jestem tutaj
Radca prawny z Konina, gdzie mieszkam i pracuję. Na pierwszym
miejscu zawsze stawiam interes i
dobro klienta.
O mnie
Prowadzę sprawy na terenie właściwości wszystkich sądów w Polsce, w szczególności w następujących miastach:
Konin
Koło
Turek
Słupca