autor: radca prawny Michał Szefliński - prawnik Konin
Sposoby dziedziczenia. Przyjęcie i odrzucenie spadku. Potwierdzenie nabycia praw do spadku. Spadek Konin
tel. 664 963 433
Artykuł
Blog prowadzony przez prawnika z Konina - radcę prawnego Michała Szeflińskiego. Jeżeli jesteś zainteresowany moją pomocą w rozwiązaniu Twojego problemu prawnego - skontaktuj się ze mną - zakładka Kontakt (kliknij tutaj).
SPADEK. TESTAMENT I USTAWA
Spadkiem nazywamy wszystko to, co dziedziczą spadkobiercy po zmarłym. W skład spadku (masy spadkowej) wchodzą tak prawa zmarłego, np. własność domu czy samochodu, jak i jego obowiązki, np. związane ze spłacaniem kredytów.
Dziedziczenie odbywa się w dwojaki sposób:
Dziedziczenie testamentowe ma pierwszeństwo przed dziedziczeniem ustawowym. Oznacza to, że jeżeli zmarły pozostawił po sobie testament, to jego zapisy mają z reguły decydujące znaczenie co do tego, kto i co dziedziczy.
W przypadku testamentu dużego znaczenia nabrać może zachowek, który pozwala otrzymać część spadku przez osoby, które zostały pominięte w testamencie. O zachowku pisałem w osobnym artykule (kliknij tutaj).
W przypadku, jeżeli zmarły nie pozostawił testamentu, dziedziczenie po nim będzie odbywało się w oparciu o przepisy prawa spadkowego (dziedziczenie ustawowe).
PRZYJĘCIE I ODRZUCENIE SPADKU
Otwarcie spadku następuje z chwilą śmierci spadkodawcy. Z tym momentem spadkobiercy nabywają spadek, jednakże robią to niejako warunkowo. W ciągu 6 miesięcy od momentu dowiedzenia się, że nabył spadek, spadkobierca może złożyć oświadczenie o jego przyjęciu bądź odrzuceniu. Oświadczenie takie może być złożone:
W razie niezłożenia oświadczenia w terminie 6 miesięcy spadkobierca nabywa spadek z dobrodziejstwem inwentarza.
Szczegółowo kwestia przyjęcia i odrzucenia spadku zostanie przeze mnie omówiona w osobnym artykule (kliknij tutaj).
STWIERDZENIE NABYCIA SPADKU
Po co spadkobierca miałby potwierdzać to, że nabył spadek? Otóż jest to jak najbardziej w jego interesie. Po uzyskaniu formalnego potwierdzenia, że nabył spadek, spadkobierca będzie mógł występować w stosunku do innych osób jako właściciel rzeczy, którą nabył poprzez spadkobranie. Oznacza to, że będzie mógł na przykład rzecz sprzedać, bądź też będzie mógł uzyskać pozwolenie na budowę na działce, którą odziedziczył.
Stwierdzenie nabycia spadku można uzyskać na dwa sposoby:
u notariusza - w drodze aktu poświadczenia dziedziczenia,
w sądzie - w ramach postępowania o stwierdzenie nabycia spadku (sąd rejonowy ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego).
Stwierdzenie nabycia spadku, niezależnie, czy w sądzie, czy u notariusza, może nastąpić nie wcześniej, niż przed upływem 6 miesięcy od otwarcia spadku, chyba, że wszyscy znani spadkobiercy złożyli już oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku.
Uzyskanie aktu poświadczenia dziedziczenia u notariusza będzie z całą pewnością drogą najszybszą, przy czym stawić się wówczas muszą wszyscy znani spadkobiercy, a poza tym muszą być oni dodatkowo zgodni co do tego, w jakiej części każdy z nich dziedziczy. W innym przypadku należy wystąpić z wnioskiem do sądu.
Z wnioskiem do notariusza mogą wystąpić jedynie spadkobiercy ustawowi bądź testamentowi. W przypadku sądowego postępowania o stwierdzenie nabycia spadku z wnioskiem może wystąpić każdy, kto ma w tym interes prawny. Może być to więc także wierzyciel spadkodawcy (np. bank, u którego zmarły zaciągnął kredyt), lub wierzyciel spadkobiorcy (bo chce uzyskać spłatę długu z tego, co odziedziczył spadkobiorca), bądź też na przykład osoba uprawniona do zachowku.
Opłaty za stwierdzenie nabycia spadku u notariusza i w sądzie są porównywalne.
Jeżeli jest więcej spadkobierców, staną się oni wszyscy współwłaścicielami rzeczy, które weszły w skład masy spadkowej. Aby móc tymi rzeczami rozporządzać, potrzebna będzie zgoda wszystkich spadkobierców. W celu podzielenia spadku pomiędzy spadkobierców (aby każdy mógł samodzielnie decydować o rzeczach, które jemu przypadły) należy dokonać działu spadku.
Kwestię działu spadku omówię w oddzielnym artykule (kliknij tutaj).
Warto zauważyć, że istnieje możliwość połączenia w jednej sprawie sądowej stwierdzenia nabycia spadku oraz działu spadku.
Zapraszam do kontaktu.
autor: radca prawny Michał Szefliński
Prowadzę sprawy na terenie właściwości wszystkich sądów w Polsce, w szczególności w następujących miastach:
Konin
Koło
Turek
Słupca
Al. 1 Maja 11/18
62-510 Konin
Przed wizytą proszę o kontakt telefoniczny
nr konta bankowego
77 1240 1415 1111 0011 0482 6231
tel. 664 963 433
kancelaria@radca-szeflinski.pl
Kontakt ze mną
Jestem tutaj
Radca prawny z Konina, gdzie mieszkam i pracuję. Na pierwszym
miejscu zawsze stawiam interes i
dobro klienta.
O mnie
Prowadzę sprawy na terenie właściwości wszystkich sądów w Polsce, w szczególności w następujących miastach:
Konin
Koło
Turek
Słupca